Preferencie pri kúpe mobilných telefónov

Dnes si už asi žiadny človek nevie predstaviť svoj život bez mobilného telefónu. Všetci sme akosi stále dostupný a online. Už sa mi niekoľkokrát stalo, že som telefón zabudla doma. A musím priznať, že som mala pocit, akoby mi reálne niečo chýbalo. Je to až divné ako sa človek na takej maličkosti dokázal stať závislým. Na čo si však dať pozor, keď si nový mobil chceme zaobstarať? Je jasné, že každý človek má iné preferencie, čo sa mobilného telefónu týka. Zjednodušene by sme mohli povedať, že by si mal človek dať pozor najmä na pomer výkonu a ceny hurtigt.

Avšak vráťme sa ešte raz k téze, že každý máme v skutočnosti iné preferencie. Mladý, výkonný a produktívny ľudia v manažérskych pozíciách by sa práve na výkon telefónu mali určite zamerať. Je pravdepodobné, že práve oni najčastejšie využívajú čo najväčšiu škálu možností, ktoré ich mobilný telefón ponúka. Úplne iné je to napríklad pri starších ľuďoch vo veku našich starých rodičov, ktorí mobilný telefón používajú často len na telefonovanie. Pre nich je úplne zbytočné kupovať telefón s množstvom nových funkcií, ktoré oni aj tak nevyužijú. Pre takých, ale je tu tiež na dnešnom trhu možnosť a to, že si môžu zakúpiť presne typ telefónu, ktorý je technicky aj dizajnovo pre nich najvhodnejší. A to najmä z dôvodu, že telefón ma väčší display a tiež dostatočne veľké tlačidlá a slúži iba na telefonovanie. Samozrejme aj v skupine staršej generácie sa nájdu jedinci, ktorý úplne bezproblémovo ovládajú sociálne siete, nakupujú cez internet, telefonujú cez Messenger so svojimi vnúčatami, mailujú aj posielajú SMS správy. Pre týchto jednotlivcov je na trhu zaiste viac možností ako len mobil pre dôchodcov.

Ďalšou za iste špecifickou skupinou sú za ženy. Ako vieme väčšine žien záleží na výkonnosti aj funkčnosti telefónu, avšak v mnohých prípadoch je pre nich ďaleko dôležitejšie aký dizajn ich mobilný telefón má. Akonáhle sa na trhu objavila novinka a telefón mal inú farbu ako čiernu, bolo veľmi pravdepodobné, že tento typ telefónu ženy zaujal. Dizajn a módnosť je napríklad určite preferencia aj mnohých najmä dospievajúcich detí. Deti si často potrpia práve najmä na to ako ich mobilný telefón vyzerá. Ak napríklad ale nemajú telefón, ktorý je zrovna najtrendovejší dokážu si ho vylepšiť rôznymi obalmi, nálepkami a podobne (tjek).

Okrem žien, deti, mladých produktívnych manažérov a starých ľudí je tu jedna, nie celkom malá skupina ľudí, ktorá je ešte špecifickejšia ako špecifická. Jedná sa o tzv. skupinu „Iphoneistov“. Ich jedinou preferenciou je mať vždy len a len nový iPhone. Charakteristika skupiny „iphoneistov“ je ale aj to, že sú veľmi všeobecne zameraný na všetky produkty od Apple. V ich domácnosti nájdete okrem mobilného telefónu aj iPod, počítače, Apple Watch a teda zjednodušene povedané v ich domácnosti nájdete čo najviac Apple produktov. Takže ak prídete do predajne mobilných telefónov či k operátorovi určite Vám predajca poradí čo najlepšie, ak mu ozrejmite Vaše preferencie. Vždy je veľmi dôležité uvedomiť si na čo človek svoj mobilný telefón používa. Nie je nutné nehať sa samozrejme strhnúť reklamami a módnymi trendami. Tiež je určite dôležité pozerať sa na to, koľko sme schopný za telefón zaplatiť.