Diverzifikovať, diverzifikovať, diverzifikovať

Učitelia informatiky učia študentov jedno zásadné pravidlo, ktoré opakujú neustále. Zálohovať, zálohovať, zálohovať. K neveľkému prekvapeniu sa napriek tomu neustále kade-tade ozývajú zúfalé výkriky tých, ktorí práve prišli o všetky svoje dáta. Nie je tomu inak ani v investíciách a obchode na finančných trhoch.

Samozrejme, všetci vedia, že majú diverzifikovať. Nevsadiť všetko na jednu kartu. Nedať všetky vajcia do jedného košíka. Lenže nakoniec mnohí podľahnú, povedia si, že tento fond nemôže zlyhať, vložia doň všetky svoje peniaze a nezriedka o svoje poklady prídu (compara imprumut online rapid).

Svet nie je čiernobiely

Prvou zásadnou chybou mnohých začínajúcich investorov je čierno-biele nazeranie na svet. Nemyslíme pritom obraz, ktorý poznáte zo starých filmov. Ani tisíc odtieňov šedej. Tu hovoríme o svete, kde všetko má byť biele alebo čierne. Vo finančnom svete teda skôr červené a zelené, resp. čierne. Akcie, ktoré zarábajú, na jednej strane. Akcie, ktoré nezarábajú, na strane druhej. A ono to tak v podstate aj je. V tejto sekunde. Alebo na konci pracovného dňa, než sa znovu otvoria burzy a trhy.

Obchodníci na finančných trhoch zarábajú na pohyboch. Nakúpiť lacno, predať draho – to je základné pravidlo ziskov vo svete financií. Napriek tomu vstupuje väčšina začínajúcich obchodníkov do tohto sveta s pocitom, že svet bude stále rovnaký. Investujeme do akcií technologických spoločností, lebo tam je budúcnosť.

Rôznorodosť po všetkých stránkach

Keď sa hovorí o diverzifikácii, je jednoduché skĺznuť do roviny, že jednoducho investujete do viacerých spoločností. Lenže ono je naozaj lepšie tú rôznorodosť maximalizovať. Neinvestujte len do akcií, pridajte aj podielové fondy. Krátkodobé, dlhodobé, niečo nakúpte (zlato?), niečo podržte na devízových účtoch. A tak ako sme naznačovali tu aj v iných článkoch – diverzifikujte už od menších súm. Čo sa naučíte na tisíckach, pri miliónoch ako by ste našli.

Najväčším nebezpečím diverzifikácie je to, že je absolútne proti intuícii. O tomto sa dozviete veľa pri čítaní múdrych kníh o finančných trhoch. Zistíte, že mnoho vecí, ktoré by sme „zdravým sedliackym rozumom“ robili jedným spôsobom, je vlastne pre zisk robiť úplne opačne. Vynikajúcim prípadom je, keď sa trhom nedarí.

Proti intuícii

Predstavte si, že máte peniaze a potrebujete postaviť úspešný futbalový tím. Čo urobíte? Asi kúpite kvalitných hráčov, ktorí budú s veľkou pravdepodobnosťou aj niečo stáť. Ak sa budete riadiť intuíciou, siahnete na dno rozpočtu svojho tímu a dáte dokopy to najlepšie, čo klubová kasa dovolí.

Prirovnajme to k našej situácii z finančným trhov – ak potrebujete postaviť dobré portfólio, skúsite staviť aj na istotu a pôjdete po superhviezdach. No viete na kom zarobíte najviac? Na mladých talentoch, ktorí sa časom stanú hviezdami. Niektoré futbalové tímy presne takto fungujú, investujú do budúcnosti, lebo nepotrebujú vyhrať túto sezónu (cele mai bune oferte).

Ani vy nepotrebujete vyhrať túto sezónu alebo získať klubový pohár. Vy potrebujete zarábať. Najviac zarobíte, vtedy, ak budete nakupovať za lacný peniaz a predávať za drahý. Proti intuícii musíte v podstate kupovať akcie podnikov, ktoré padajú a je u nich nádej, že zase pôjdu nahor. Tieto vám zarobia najviac. Pripomienka: investujte kam chcete, ale diverzifikujte. Nič nie je stále, nič nie je čiernobiele. Spomeňte si na situáciu na trhoch pred 10 rokmi a určite prídete na aspoň dve spoločnosti, ktoré boli veľké vtedy a dnes neexistujú.