8 tipov ako ušetriť peniaze

Niekedy je najťažšia vec, pokiaľ ide o úsporu peňazí, začať. Môže byť ťažké zistiť jednoduché spôsoby, ako šetriť peniaze a ako využívať svoje úspory, aby ste dosiahli svoje finančné ciele. Tento článok vám pomôže vytvoriť si realistický plán úspory.

1. Sledujte, čo kupujete

Ako prvé by ste mali vedieť, koľko peňazí a hladne kde, miniete. A na to je potrebné, aby ste si všetky vaše výdavky zapisovali. Či už do smartfónu alebo na papier. V ideálnom prípade môžete účtovať za každý cent. Po získaní údajov zorganizujte výdavky do rôznych oblastí, akými sú napríklad potraviny a hypotéky a určite celkovú sumu (welche overlock nähmaschine ist zu empfehlen).

2. Vytvorte rozpočet

Hneď potom, ako budete vedieť koľko peňazí mesačne utratíte, budete môcť svoje výdavky zaradiť do rôznych kategórií a pridať ich do vášho rozpočtu, alebo naopak sa ich pokúsiť z neho odstrániť. Tento krok by mal ukázať, ako by ste mohli naplánovať vaše výdavky a obmedziť nadmerné výdavky.

3. Plán na úsporu peňazí

Teraz, keď ste vytvorili rozpočet, vytvorte v ňom úspornú kategóriu. Snažte sa odložiť medzi 10 až 15 percent vášho mesačného príjmu ako úspor. V prípade, že míňate viac a tak nemôžete ušetriť toľko, je najvyšší čas, aby ste znížili výdavky.

4. Vyberte niečo, na čo chcete šetriť

Jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť peniaze, je stanoviť cieľ. Začnite tým, že premýšľate o tom, na čo by ste mohli chcieť ušetriť – čokoľvek, od zálohovej platby za dom až po dovolenku – potom zistite, ako dlho by vám to mohlo trvať ušetriť. Ak potrebujete pomôcť pri zisťovaní časového rámca, vyskúšajte online kalkulačku.

Ak šetríte na dôchodok alebo vzdelanie dieťaťa, zvážte vloženie týchto peňazí do investičného účtu. Zatiaľ čo investície prichádzajú s rizikami a môžu stratiť peniaze, vytvárajú aj príležitosť na zjednotené výnosy, ak plánujete udalosť ďaleko vopred.

5. Rozhodnite o vašich prioritách

Po výdavkoch a príjmoch vaše ciele pravdepodobne budú mať najväčší vplyv na to, ako ušetriť peniaze. Nezabudnite na dlhodobé ciele – je dôležité, aby sa plánovanie na odchod do dôchodku neobmedzovalo na krátkodobé potreby. Uprednostňovanie cieľov vám môže dať jasnú predstavu o tom, kde začať šetriť. Napríklad, ak viete, že budete musieť vymeniť vaše auto v blízkej budúcnosti, môžete začať šetriť peniaze.

6. Vyberte správne nástroje

Ak šetríte na krátkodobé ciele, zvážte použitie sporiaceho účtu. Pri dlhodobých cieľoch zvážte individuálne dôchodkové účty, ktoré predstavujú daňovo efektívne sporiace účty. Môžete využiť aj cenné papiere, ako sú akcie alebo podielové fondy. Tieto investičné produkty sú k dispozícii prostredníctvom investičných účtov u maklérov. Pamätajte na to, že cenné papiere, ako napríklad akcie a podielové fondy, nie sú poistené, nie sú vkladmi alebo inými povinnosťami banky a nie sú zaručené bankou a podliehajú investičným rizikám vrátane možnej straty hlavnej investície.

7. Šetrite automaticky

Takmer všetky banky ponúkajú automatické prevody medzi vašimi normálnymi a sporiacimi účtami. Môžete si vybrať, kedy, koľko a kde preniesť peniaze, alebo dokonca rozdeliť priamy vklad medzi svoje normálne a sporiace účty. Automatické prevody sú skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze, pretože o tom nemusíte premýšľať a vo všeobecnosti to znižuje pokušenie minúť peniaze (flaschenwärmer test).

8. Sledujte, ako rastú vaše úspory

Sledujte postup každý mesiac. Nielen, že vám to pomôže držať sa vášho osobného plánu úspor, ale tiež vám pomôže identifikovať a opraviť problémy rýchlo. Tieto jednoduché spôsoby, ako ušetriť peniaze, môžu dokonca inšpirovať vás, aby ste ušetrili viac a rýchlejšie dosiahli svoje ciele.